Персони

Артем Довбик

Артем Олександрович Довбик — український футболіст, нападник клубу «Жирона» (Іспанія) та збірної України. У складі національної збірної України брав участь у Євро-2020, де у 1/8 фіналу забив свій знаменитий вирішальний гол у матчі проти Швеції, завдяки чому українці вперше вийшли до чвертьфіналу чемпіонату Європи.

Біографія

Артем Довбик народився 21 червня 1997 року у Черкасах. Його батьки — звичайні люди, тож хлопець домігся всього сам завдяки наполегливій праці.

Батько Артема, Олександр Михайлович Довбик, каже, що футбольні здібності син почав проявляти дуже рано: він ще не вмів ходити, а вже бив по м'ячику. Однією із найперших іграшок став футбольний м'яч, який подарував хлопчику дідусь.

Серйозно займатися футболом Артем почав з 7 років у місцевій СДЮШОР, на тренування він ходив із величезним бажанням. Тренери згадують, що дозволяли хлопцю грати зі старшими футболістами, адже за своїми фізичними даними він випереджав однолітків.

Артем Довбик вчився на факультеті фізичної культури, спорту та здоров'я Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького.

Його професійна кар'єра почалась у 2014 році. Першим клубом гравця став черкаський «Дніпро», де він менше ніж через місяць вже забив перший гол. Завдяки результативній грі хлопець дуже швидко звернув на себе увагу великих українських футбольних клубів.

Його кандидатуру вже тоді розглядали у київському «Динамо», але до укладання угоди справа не дійшла, тому у 2015 році форвард перейшов до дніпровського «Дніпра». З цього моменту й почалася його велика футбольна кар’єра.

Артем Довбик в “Дніпрі”

У 2015–2018 роках Артем Довбик провів кілька матчів за юніорську та молодіжну збірні України. В U21 він відзначився одним голом.

У національній збірній України нападник «Дніпро-1» дебютував у березні 2021 року. Довбик вийшов на заміну на 81-й хвилині відбіркового турніру Чемпіонату світу-2022 проти збірної Казахстану, а в товариському матчі проти збірної Бахрейну віддав гольову передачу та допоміг українцям уникнути поразки.

Незважаючи на скромний досвід виступів Довбика за національну збірну, головний тренер Андрій Шевченко включив його до остаточної заявки на чемпіонат Європи 2020 року, який через пандемію коронавірусу було перенесено на 2021 рік.

На Євро-2020 Артем дебютував у матчі 1/8 фіналу проти Швеції та прославився на весь світ завдяки своєму тріумфальному голу, забитому на 121-й хвилині гри. Прийнявши пас від Олександра Зінченка, Артем зумів випередити одразу двох захисників суперника та встановив остаточний рахунок матчу — 2:1 на користь України.

Довбик став наймолодшим автором голу в складі України на Євро (24 роки та 9 днів), до того ж це найпізніший переможний гол в історії континентальних першостей (120-та хвилина та 37-ма секунда). Артем побив рекорд легендарного француза Мішеля Платіні, який на Євро-1984 забив гол у ворота Португалії на 118-й хвилині 53-й секунді матчу.

Цей гол Артем вважає найкращим у своїй кар'єрі, адже м'яч у ворота шведів дав усім дуже багато емоцій і мав надзвичайно важливе значення. Футболіст сподівається, що в його кар'єрі ще буде багато крутих голів, але цей поки що на першому місці.

Відзначився Артем Довбик і в інших матчах національної збірної. Так, щоб пройти відбір на чемпіонат світу 2022 року, збірній України необхідно було перемогти на виїзді Боснію.

Гра 16 листопада 2021 року була нервовою — Олександр Зінченко зумів відкрити рахунок тільки у другому таймі. Але напруженості це не зняло, адже різниця була лише в один м'яч, а нічия українців не влаштовувала. Артем Довбик вийшов на поле на 75-й хвилині гри та вже через 4 хвилини забив другий м'яч, тож Україна перемогла з рахунком 2:0. 1 червня 2022 року у стиковому матчі плей-офф європейського відбору проти збірної Шотландії Довбик також забив м'яч, а збірна України здобула перемогу 1:3.

Особисті досягнення Артема Довбика:

• Найкращий молодий гравець української Прем'єр-ліги сезону 2016/17.
  • Найкращий бомбардир української Прем'єр-ліги: 2021/22, 2022/23.
  • Найкращий бомбардир Кубку України: 2020/21.
  • Найкращий футболіст місяця української Прем'єр-ліги: серпень 2021; листопад 2021, жовтень 2022, грудень 2022.
  • Найкращий гравець місяця у «Жироні»: листопад 2023.
  • Найкращий гравець місяця у Ла Лізі: грудень 2023.

Клубна кар’єра

Грати у футбол Артем розпочав у рідному місті Черкаси, де виступав за команду своєї школи та брав участь у турнірі «Шкіряний м'яч», завдяки чому отримував певні бонуси у навчанні. У складі команди СДЮШОР юний гравець брав участь у матчах, які проводила Дитячо-юнацька футбольна ліга України.

У 2013 році Довбика запросив до своєї молодіжної команди харківський ФК «Металіст», але через травму коліна, отриману на зборах, йому довелося повернутися до Черкас. Одужавши, Артем продовжив грати в місцевій молодіжній команді.

У 2014 році Артем Довбик уклав угоду з черкаським «Дніпром» — футбольним клубом Другої ліги України. На 42-й хвилині матчу проти херсонського ФК «Кристал» Артем забив перший гол у своїй професійній кар'єрі, зрівнявши рахунок і ставши наймолодшим професійним гравцем, що забив гол, в історії черкаських клубів (17 років, 1 місяць та 25 днів). У матчі з командою «Арсенал-Київщина» Довбик вийшов на заміну за 3 хвилини до закінчення тайму та встиг забити 2 голи. Забивши ще один м'яч у другому таймі, він зробив свій перший хет-трик у професійному футболі. Завдяки такій результативній грі Артема помітили селекціонери клубів української Прем'єр-ліги. Після завершення осіннього етапу першості Артем їздив на перегляд до київського «Динамо», але укладанням угоди ця поїздка не завершилася. Тож до кінця сезону форвард продовжив виступати за черкаський «Дніпро».

Улітку 2015 року Артем став гравцем іншого клубу під назвою «Дніпро» з однойменного міста. Однак там Довбик не зміг закріпитися в основній команді, зігравши лише 20 хвилин у кубковій грі, натомість за молодіжний склад провів 12 матчів.

У квітні 2016 року «Дніпро» віддав молодого форварда в оренду молдовському клубу «Зоря» з міста Бєльці, але й там Довбик не став гравцем основного складу. У чемпіонаті Молдови українець зіграв лише 3 гри, причому на поле виходив не більше ніж на пів години.

Сезон 2016/17 Артем мав розпочати у складі луцької «Волині», але федерація футболу заборонила цьому клубу здійснювати трансфери, тому гравець продовжив контракт із «Дніпром».

У новому сезоні Артем отримав більше ігрової практики та можливість реалізувати свій талант. У березні 2017 року він забив гол у грі проти одеського «Чорноморця», а за місяць його дубль у ворота львівських «Карпат» приніс «Дніпру» нічию. Всього ж форвард відзначився 6 забитими голами та став одним із найкращих молодих гравців сезону.

У першій частині сезону 2017/18 у складі «Дніпра» Артем встиг зіграти 13 матчів та забити 12 голів. Але через фінансові проблеми ФК «Дніпро» був позбавлений права виступати у Прем'єр-лізі та перейшов до нижчого дивізіону.

На той час Артем Довбик вже був готовий спробувати свої сили у Європі. Футболістом ще з літа 2016 року активно цікавився данський «Мідтьюлланд», але данці були не єдиними, хто хотів залучити перспективного українця до своєї команди. Навіть на матчі Другої ліги чемпіонату України з футболу приїжджали представники знаменитого ФК «Брюгге», щоб подивитися на форварда.

У січні 2018 року Довбик виїхав до Франції на переговори з клубом «Ланс», який на той момент грав у Лізі-2 — другому за значенням дивізіоні французького футболу. Проводити переговори допомагав олімпійський чемпіон 1984 року та легендарний гравець футбольного клубу «Бордо» Жан-Крістоф Тувенель. Але водночас надійшла пропозиція від данського клубу «Мідтьюлланн», яку Артем Довбик вирішив прийняти. За пів сезону українець встиг зіграти у 10 матчах, забити 1 гол та стати з новим клубом чемпіоном Данії.

У сезоні 2018/19 Артем Довбик зіграв лише 5 матчів, а восени 2019 року його віддали в оренду в інший данський клуб — «Сеннерйюск». У складі цього клубу гравець понад 20 разів виходив на поле, на його рахунку 4 забитих голи. Крім того, Артем провів кілька матчів за молодіжну команду «Сенерйюска». З цим клубом він завоював національний кубок Данії.

Улітку 2020 року Довбик повернувся до України, підписавши контракт з клубом «Дніпро-1». У сезоні 2020/21 нападник зіграв у 27 зустрічах, і вже в першому турі відзначився результативним гольовим пасом. У матчі Кубку України проти команди «Гірняк-Спорт» Артем відзначився другим у своїй кар'єрі хет-триком, цей матч «Дніпро-1» переміг із рахунком 5:3.

За сезон 2020/21 форвард забив 10 голів. Але сталася й негативна подія: 10 квітня у матчі проти київського «Динамо» Довбик заробив 2 попередження та на 61-й хвилині був видалений, а столичний клуб переміг із рахунком 2:0.

Улітку 2023 року нападник перейшов до іспанського клубу «Жирона», термін контракту з яким розрахований на 5 років, і вже у першому сезоні став лідером команди. Його феєричний дебют у «Жироні» відбувся 12 серпня 2023 року. Артем Довбик вийшов на заміну на 64-й хвилині у грі першого туру Ла Ліги проти «Реала Сосьєдад» і через 8 хвилин забив гол, який приніс його новій команді нічию. У першій половині сезону 2023/24 Довбик забив 10 голів, ставши найкращим бомбардиром клубу, а також зробив 4 гольові передачі. Українець зробив величезний внесок у те, що наприкінці 2023 року клуб посів друге місце у чемпіонаті Іспанії.

Артем Довбик — статистика 2023/2024 («Жирона»): матчі — 18, голи — 11, паси — 5, жовта картка — 1, червона картка — 0.

Станом на грудень 2023 року трансферна вартість форварда оцінюється у 28 мільйонів євро.

Командні досягнення Артема Довбика:

• «Дніпро» (Черкаси) — переможець Другої ліги України (2014/15).
  • «Зоря» (Бєльці) — володар Кубку Молдови (2015/16).
  • «Мідтьюлланн» — чемпіон Данії (2017/18), володар Кубку Данії (2018/19).
  • «Сеннерйюск» — володар Кубку Данії (2019/20).
  • «Дніпро-1» — срібний призер чемпіонату України (2022/23).

Особисте життя

Артем Довбик одружений, його дружину звати Юлія (у дівоцтві — Черненко). Вони разом вчилися в школі та до 4-го класу навіть сиділи за однією партою. Коли подорослішали, відчули, що є спорідненими душами, почали зустрічатися. Перше спільне фото з Юлією Артем опублікував на своїй сторінці в Instagram у 2017 році, тож разом вони вже понад 6 років.

Артем Довбик з дружиною Юлією та донькою

У 2018 році Юля закінчила Київський національний торговельно-економічний університет та отримала диплом за спеціальністю «Реклама та зв'язки з громадськістю». Дівчина має магазин чоловічого одягу в Києві та можливість займатися ним віддалено. Артем наголошує, що дуже цінує постійну підтримку коханої дружини, адже надійний тил футболіста — запорука його успіху. Юля намагається завжди бути на стадіоні, навіть на виїзних матчах, і робить усе, щоб забезпечити чоловікові комфорт і затишок.

Артем зробив пропозицію руки та серця коханій дуже красиво — під час відпочинку у Домініканській Республіці, під шум хвиль. Звісно ж, Юлія погодилася. Весілля пара зіграла 19 липня 2020 року. А 2 серпня 2022 року подружжя стало батьками — у них народилася дочка Кіра.

Родина для футболіста — понад усе. Він любить тихі сімейні свята, наприклад Новий рік у їхній родині заведено зустрічати вдома, з батьками.

Крім футболу, Артем Довбик захоплюється боксом і любить подорожувати.

Соціальні мережі

Знаменитий футболіст — людина публічна, тож активно користується соцмережами. Сторінка Артема Довбика в інстаграмі має 138 тисяч підписників. Хлопець відзначає, що найбільше зростання кількості підписників відбулося наступного дня після голу у ворота Швеції.

Артем каже, що проводить у соціальних мережах не дуже багато часу — може ввечері погортати стрічку, але не сидить там годинами. Вести сторінку в Instagram допомагає Довбику дружина Юлія.