Anže Zavrl
Anže Zavrl je slovenski glasbenik, skladatelj, avtor pesmi in eden od ustanoviteljev skupine Gadi. Igra na diatonični harmoniki, poje, piše glasbo in besedila pesmi, znan pa je tudi kot ljubitelj teka na dolge razdalje.
V zadnjih letih se je o njem veliko govorilo ne le v zvezi z njegovim ustvarjalnim delom, zanimanje javnosti pa se je povečalo po nenavadnem maratonu, ki ga je Anže pretekel tako, da je skoraj celotno razdaljo igral na harmoniko.
V tem članku bomo pregledali njegovo biografijo, spregovorili o njegovem zasebnem življenju ter odgovorili na pogosto zastavljena vprašanja.
Datum rojstva | 21. januarja 1988 |
Starost | 38 let |
Kraj rojstva | Ljubljana, Slovenija |
Poklic | Glasbenik, pevec in skladatelj |
Glasbeni instrument | Diatonična harmonika |
Skupina | Gadi |
Izobrazba | Pedagoška fakulteta Univerze v Mariboru |
Hobi | Tek na dolge razdalje |
Žena | Tina Zavrl (rojena Vunjak) |
Otroci | Sin Brendi (2014), hči Diora (2016) |
Biografija
Anže Zavrl se je rodil 21. januarja 1988 v Sloveniji. Že od zgodnjih let je fant kazal izjemno zanimanje za glasbene inštrumente. Njegova glavna strast v otroštvu je bila diatonična harmonika (akordeon). Uporno je vadil ure in ure, se učil podrobnosti igranja, ritma in tradicionalnih slovenskih melodij. Leta 2005 je skupaj s somišljeniki postal eden od ustanoviteljev skupine Gadi.
Anže Zavrl in diatonična harmonika
Izobrazba
Anže je bil zelo aktiven otrok, ki je usklajeval šolanje, šport in glasbene vaje. Prav v šolskih letih se je oblikoval njegov značaj: vztrajnost, ki mu je kasneje pomagala tako pri ustanovitvi glasbene skupine kot tudi med napornimi maratoni.
V nasprotju z mnogimi kolegi na odru je Anže pridobil pedagoško izobrazbo. Po končani srednji šoli se je odločil za visokošolsko izobraževanje in se vpisal na Pedagoško fakulteto Univerze v Mariboru, kjer je študiral za učitelja.
Kot je sam nekoč povedal v enem izmed intervjujev:
V pedagoški poklic sem se najprej podal zaradi navdušenja nad maminim delom. Opazoval sem, kako je popravljala teste, in mi je bilo super, kako je poučevala to in ono. Že od nekdaj mi je bilo super tudi, če sem nekomu lahko posredoval znanje.
A po nekaj letih dela v šoli se je Anže vendarle odločil za glasbeno kariero. Pridobljeno znanje mu po njegovih besedah pomaga pri delu z ljudmi, organizaciji nastopov in ustvarjalnih projektov. Sčasoma je glasba popolnoma izpodrinila poučevanje in postala njegov glavni poklic.
Starši
Anže Zavrl skrbno ščiti svojo družino in zasebno življenje staršev pred pozornostjo medijev. Vendar je iz njegovega intervjuja postalo znano, da je Anže odraščal v topli in spodbudni atmosferi, ki je močno vplivala na njegovo osebnost in življenjske odločitve.
Posebno vlogo v njegovem življenju je imela mama, ki je bila po poklicu učiteljica. Prav njena predanost delu in ljubezen do poučevanja sta Anžeta navdihnili, da se je kasneje sam odločil za pedagoško pot.
Starši so že od malih nog podpirali njegovo strast do glasbe in igranja na diatonični harmoniki, kar mu je odprlo vrata v svet profesionalnega ustvarjanja.
Osebno življenje
Anže Zavrl si prizadeva ločevati javno življenje od zasebnega. Vemo pa, da je zanj družina na prvem mestu. Žena in otroci ga redno podpirajo na koncertih, športnih prireditvah in drugih pomembnih dogodkih.
Žena
Žena glasbenika je Tina Zavrl (Vunjak), hči znanega slovenskega izvajalca Brendija (Branko Jovanović Vunjak) in sestra pevca Dejana Vunjaka. Pred poroko se je ukvarjala s plesom, nastopala v glasbenih projektih, kasneje pa se je posvetila družini in ustvarjalnim projektom.
Zgodba o tem, kako sta se spoznala, je precej zanimiva. Anže je fotografijo Tine prvič videl na telefonu njenega brata Dejana. Dekle mu je bilo tako všeč, da je prosil bodočega svaka, naj ju seznani. Dejan je sestri posredoval telefonsko številko glasbenika, nato pa sta mlada začela komunicirati. Poroka je bila leta 2014.
Anže Zavrl in Tina Zavrl – Poroka
Anže je kasneje z nasmehom priznal, da se brez Dejanove pomoči njuno spoznavanje morda sploh ne bi zgodilo.
Zakonca sta skupaj že več kot deset let. Tina pogosto spremlja moža na koncertih in športnih prireditvah, čeprav sama raje ne živi v javnosti. V slovenskih medijih njihovo družino pogosto navajajo kot eno najtrdnejših v glasbenem svetu.
Anže Zavrl in žena Tina Zavrl
Otroci
Anže in Tina imata dva otroka – sina Brendija in hčerko Dioro. Prvorojenec se je rodil avgusta 2014, kmalu po poroki staršev. Fantu so dali ime po njegovem dedu – legendarnem glasbeniku Brendiju, ki je umrl nekaj let pred rojstvom vnuka.
Konec leta 2016 se je družina glasbenika povečala: par je dobil hčerko Dioro. Med pričakovanjem drugega otroka sta zakonca priznala, da sta že dolgo sanjala o veliki družini in sta se zavestno odločila za še enega otroka.
Anže in Tina poskušata otroke zaščititi pred prekomerno pozornostjo. Čeprav starša občasno delita družinske fotografije, običajno ne prikazujeta obrazov sina in hčerke. Družina preživlja veliko časa skupaj, potuje, se ukvarja s športom in se pogosto druži s svojimi znanimi sorodniki.
Anže Zavrl, sin Brendi in hči Diora
Glasbena kariera in skupina Gadi
Skupina Gadi je eden najbolj prepoznavnih in priljubljenih narodnozabavnih ansamblov v Sloveniji, Anže Zavrl pa je eden izmed njegovih ključnih stebrov. Zgodba skupine se je začela leta 2005, ko so jo ustanovili trije mladi in izjemno nadarjeni glasbeniki. Fantje so s svojo svežo energijo, večglasnim petjem in modernim pristopom hitro osvojili srca poslušalcev vseh generacij.
Skupina Gadi
Anže v skupini ne deluje le kot vrhunski harmonikar in pevec, temveč ima neprecenljivo vlogo kot glavni avtor in skladatelj. Je avtor glasbe in besedil za številne največje uspešnice skupine, med katerimi so pesmi, kot so »Malo, malo še«, »Bejbi«, »Daj mi, daj« in »Kdor ne skače, ni Slovenec«. Poleg tega je skupina pred kratkim predstavila novo pesem »A le ti« in videospot zanjo. Avtor besedila in glasbe je prav tako Anže Zavrl.

Gadi – A le ti
Zaradi svojih romantičnih melodij in nalezljivih ritmov so Gadi postali stalnica na porokah, veselicah in velikih koncertih po vsej državi.
Skozi leta delovanja so Gadi prejeli številna prestižna priznanja na glasbenih festivalih, njihovi videospoti pa na portalu YouTube dosegajo milijonske oglede, kar dokazuje, da je Anže s kolegi uspel ustvariti nepozaben pečat v novejši zgodovini slovenske glasbe.
Maraton in Guinnessov svetovni rekord
Leta 2025 je Anže Zavrl poskrbel za zgodovinski podvig, ki je odmeval daleč izven slovenskih meja. Kot strasten ljubitelj teka na dolge razdalje si je zadal nenavaden in izjemno zahteven cilj – preteči polni maraton in med celotnim tekom neprekinjeno igrati na diatonično harmoniko. To mu je uspelo 19. oktobra 2025 na 29. Ljubljanskem maratonu, s čimer se je uradno vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov.
Anže Zavrl – Guinnessov svetovni rekord
Za potrebe tega izziva so zanj izdelali posebno, olajšano različico instrumenta, ki so jo poimenovali »Maratonika«, a je še vedno tehtala spoštovanja vrednih 8 kilogramov. Anže je celotno traso, dolgo 42,195 kilometra, pretekel v uradnem času 4 ure, 26 minut in 23 sekund. Med tekom je praktično brez premora igral slovenske narodnozabavne viže in skupno izvedel okoli 85 glasbenih del. S tem je postal sploh prvi človek na svetu, ki mu je uspel takšen dosežek.
Neverjetna telesna transformacija
Ozadje tega uspeha pa skriva še eno veliko osebno zmago. Da bi njegovo telo zdržalo brutalni napor teka z 8-kilogramskim bremenom na prsih, je moral Anže popolnoma spremeniti svoj življenjski slog. Pred začetkom priprav je tehtal 112 kilogramov. Z neizprosnimi treningi pod vodstvom strokovnjakov, strogo prehrano in železno disciplino mu je uspelo shujšati za izjemnih 28 kilogramov. Ta izjemen športni duh in trmasta vztrajnost sta dokaz, da za Anžeta ni nemogočih ciljev, uradni certifikat Guinnessovega rekorda, ki ga je prejel novembra 2025, pa je bil le pika na i njegovemu trdemu delu.
Družbena omrežja
FAQ
Koliko let je Anže Zavrl?
Anže Zavrl se je rodil 21. januarja 1988. Star je 38 let.
Ali ima Anže Zavrl ženo?
Da. Anže je od leta 2014 poročen s Tino Vunjak – hčerko glasbenika Brendija in sestro pevca Dejana Vunjaka. Zakonca sta se spoznala prek Dejana in že vrsto let srečno živita skupaj.
Ali ima Anže Zavrl otroke?
Da. Anže in Tina imata dva otroka: sina Brendija, poimenovanega po dedu, in hčerko Dioro.
V kateri skupini igra Anže Zavrl?
Anže Zavrl je eden od ustanoviteljev in stalni član slovenske skupine Gadi. V skupini igra na diatonični harmoniki, poje ter je avtor glasbe in besedil številnih pesmi.
Kateri svetovni rekord Guinnessa je postavil Anže Zavrl?
Oktobra 2025 je Anže Zavrl med Ljubljanskim maratonom postavil svetovni rekord Guinnessa za najdaljše igranje glasbe na diatonični harmoniki med maratonom. Pretekel je celotno razdaljo 42,195 km, pri čemer je praktično neprekinjeno igral na instrumentu.







