Wimbledon es el torneo de tenis más antiguo del mundo. Estructura, organización, partidos más espectaculares, récords y otros puntos importantes.

autor: Aleksander Kot

Zawartość
Wimbledon Logo

Wimbledon

Wimbledon to jeden z najważniejszych i najpopularniejszych turniejów tenisowych. Udział w tym wydarzeniu sportowym to zaszczyt dla każdego tenisisty. W artykule omówimy historię turnieju, najbardziej spektakularne mecze i wielokrotnych zwycięzców.

Organizator

All England Lawn Tennis and Croquet Club, Lawn Tennis Association i Międzynarodowa Federacja Tenisowa.

Nagroda

£ 11 812 000

Historia

Znaczenie Wimbledonu w świecie tenisa jest ogromne. Turniej pojawił się w 1877 roku, przez te wszystkie lata aktywnie się rozwijał, a jego prestiż stale rósł. Dziś jest to najstarszy turniej tenisowy na świecie. Początkowo odbywał się na terenie All England Lawn Tennis and Croquet Club w Wimbledonie w stolicy Wielkiej Brytanii. Od 2019 roku mecze odbywają się na odkrytych kortach trawiastych z rozsuwanymi dachami.

Wimbledon: Historia

Głównym celem powstania turnieju było zgromadzenie najlepszych tenisistów w jednym miejscu, aby dowiedzieć się, kto jest najlepszy.

Ważne! Turniej ma status ikony, ponieważ to tutaj rozpoczęła się historia wielkich tenisistów.

Zwycięzcą pierwszych zawodów, które odbyły się w 1877 roku w południowo-zachodnim Londynie, został Spencer Gore. Od tego czasu korty trawiaste All England Lawn Tennis and Croquet Club są wykorzystywane do wyłaniania najsilniejszych graczy przez prawie półtora wieku.

W swojej historii turniej odbywał się w pierwszym i drugim miesiącu letnim oraz na przełomie czerwca i lipca. Przerwę odnotowano tylko raz, podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, a także w 2020 roku z powodu epidemii koronawirusa.

Od 1968 roku w turnieju biorą udział nie tylko amatorzy, ale także profesjonaliści. Era Open rozpoczęła się w tenisie. Pierwszymi zwycięzcami Wimbledonu w tej erze byli legendarni tenisiści: Rod Laver, reprezentujący Australię i Billie Jean King, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych.

Wimbledon wyróżnia się tym, że przyciąga najlepszych graczy z całego świata, nie tylko z Europy, ale także z kontynentu australijskiego, gdzie sport ten jest bardzo rozwinięty, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

W 2009 roku nad głównym dziedzińcem zbudowano dach. Zapewniło to ulgę przed deszczem, co jest częstym zjawiskiem w Wielkiej Brytanii .

Tradycje i osobliwości

Wimbledon wyróżnia się spośród innych turniejów tenisowych wyjątkowymi tradycjami:

• mundury zawodników;
  • truskawki ze śmietaną;
  • królewska loża.

Obowiązuje ścisły dress code dla wszystkich uczestników, którzy są zobowiązani do noszenia białych uniformów.

Inną tradycją jest używanie truskawek i śmietany podczas turnieju; w ostatnich latach są one podawane z szampanem.

Stroje zawodników

znaki.fm

Wimbledon różni się od innych dużych zawodów tym, że reklamy oficjalnych sponsorów, w tym znanych firm, takich jak Slazenger i Rolex, są ograniczone do minimum.

Zawodnicy rywalizują na unikalnych kortach trawiastych, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Jest to jedyny turniej tej wielkości, w którym mecze rozgrywane są na trawie.

VIP-y chcące oglądać mecze będą zakwaterowane w loży królewskiej. Jest to zestaw zarezerwowanych miejsc na Wimbledonie, który znajduje się wewnątrz Centre Court . Według oficjalnej strony turnieju, loża królewska jest używana od 1922 roku. Jest to luksusowy obszar 74 ciemnozielonych wiklinowych krzeseł Lloyd Loom z widokiem na kort.

Finał Wimbledonu pomiędzy Hiszpanem Carlosem Alcarazem i Serbem Novakiem Djokovicem

Loża królewska. Po lewej książę i księżna Walii oraz ich dzieci. Po prawej król Hiszpanii, Felipe VI. Finał Wimbledonu pomiędzy Hiszpanem Carlosem Alcarazem i Serbem Novakiem Djokovicem. Przed nimi Carlos Alcaraz na korcie.

Organizacja i struktura

Na szczególną uwagę zasługuje organizacja i struktura turnieju. Kluczową rolę odgrywa tutaj All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTC) .

Wimbledon jest częścią Wielkiego Szlema, który odbywa się na kortach trawiastych. Pozostałe trzy turnieje to Australian Open, French Open i US Open.

Warto zauważyć, że Wimbledon jest również wyjątkowy, ponieważ pozostaje jedyną serią Wielkiego Szlema z godziną policyjną w nocy. Mecze mogą być rozgrywane do godziny 23:00 przy włączonych światłach.

Tradycyjnie turniej trwa dwa tygodnie. Zwykle odbywa się pod koniec czerwca i w pierwszej połowie lipca. Zazwyczaj rozpoczyna się w ostatni poniedziałek pierwszego miesiąca lata lub w pierwszy poniedziałek drugiego miesiąca. Kończy się meczami finałowymi w singlu mężczyzn i kobiet. W zależności od kalendarza przypadają one na sobotę lub niedzielę.

Każdego roku organizatorzy organizują pięć głównych zawodów. Ponadto organizowane są mecze juniorów. W 2009 roku główny kort Wimbledonu został wyposażony w rozsuwany dach, aby zmniejszyć koszty czasu gry z powodu złej pogody. Dach nie był jedyną innowacją; dodano również wyściełane krzesła i tuzin kamer zasilanych atomowo na kort, aby nagrywać mecze.

W głównym losowaniu Wimbledonu (singiel kobiet i singiel mężczyzn) bierze udział 128 graczy.

W turniejach deblowych kobiet i mężczyzn biorą udział po 64 duety. W deblu mieszanym jest ich 48.

Czym jest Wimbledon?

W grze pojedynczej jest siedem rund, w grze podwójnej jest wełna. Organizatorzy organizują zawody dla chłopców i dziewcząt, a także dla osób na wózkach inwalidzkich. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się mecze weteranów.

• mieszane.

Większość miejsc w głównym losowaniu turnieju jest przydzielana zawodnikom i partnerom, którzy zajmują najwyższe pozycje w profesjonalnych rankingach tenisowych. Są to stowarzyszenia (ATP) w przypadku płci silnej i (WTA) w przypadku płci żeńskiej. Miejsca są również zarezerwowane dla najlepszych zawodników w meczach kwalifikacyjnych poprzedzających zawody główne. W ten sposób wyłonionych zostanie 16 zawodników w turnieju mężczyzn i 12 w turnieju kobiet. W grze podwójnej każdemu zawodnikowi przydzielane są 4 miejsca. Kwalifikacje odbywają się w trzech rundach. W deblu mieszanym została zniesiona w 1991 roku.

Od 1977 roku kilka miejsc w głównym losowaniu jest zapewnianych decyzją Komitetu Organizacyjnego Wimbledonu. Stosowany jest system "dzikiej karty". Jest on przeznaczony dla tenisistów, którzy nie znajdują się na szczycie rankingów. Przyznaje się im prawo do gry w turnieju ze względu na ich wcześniejsze sukcesy lub w celu wzbudzenia zainteresowania Brytyjczyków.

Wimbledon to miejsce, w którym bije się sportowe rekordy. W turnieju biorą udział najsłynniejsi tenisiści na świecie.

Rekordzistą wśród mężczyzn jest Szwajcar Roger Federer. Wygrał on najbardziej prestiżowy turniej tenisowy 8 razy. Pierwszy raz miało to miejsce w 2003 roku. Federer nie oddał prowadzenia nikomu aż do 2007 roku. Były też zwycięstwa w 2009, 2012 i 2017 roku. W połowie lat 2000 Szwajcar był szturmem na Wimbledonie. Udało mu się zdobyć pięć tytułów z rzędu. Ostatnie zwycięstwo miało miejsce w 2017 roku, kiedy Roger miał 35 lat.

Roger Federer i Novak Djokovic

Roger Federer / Novak Djokovic

znaki.fm

Drugie miejsce w rankingu rekordzistów Wimbledonu zajmuje reprezentant Serbii Novak Djokovic. Wygrywał turniej w latach 2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021 i 2022. W 2023 roku zajął drugie miejsce, przegrywając w meczu finałowym z Hiszpanem Carlosem Alcarazem.

Warto zaznaczyć, że Serb wielokrotnie pokonywał czołowego rekordzistę Wimbledonu, Rogera Federera. Przez wiele lat byli uważani za głównych faworytów i rywali turnieju.

Amerykanin Pete Sampras ma na swoim koncie pięć zwycięstw w Wimbledonie. Po raz pierwszy zdobył ten prestiżowy tytuł w 1993 roku. Sampras zdobył złoto Wimbledonu w 1994 i 1995 roku, a także w latach 1997-2000.

W tamtym czasie nazywano go dominatorem turnieju. I pozostał nim przez prawie osiem lat. Amerykanin wygrał wszystkie siedem finałów, do których dotarł. Zmierzył się w nich z takimi sławami jak Boris Becker, Cedric Piolina czy Andre Agassi.

Niemiec wygrał Wimbledon w 1985, 1986 i 1989 roku. Jego mistrzostwo z 1985 roku było sensacyjne. Boris Becker miał wtedy 17 lat. Rok później pokonał Ivana Lendla, potwierdzając swoją dominację na korcie i udowadniając, że jego pierwsze zwycięstwo nie było przypadkowe. W 1989 roku Becker wyrwał zwycięstwo Stefanowi Edbergowi.

Na liście Wimbledonu znajduje się jeszcze jeden wyjątkowy tenisista, Hiszpan Rafael Nadal. W 2008 roku pokonał on w finale pięciokrotnego mistrza Rogera Federera. Mecz ten uznawany jest za jeden z najbardziej spektakularnych w historii tenisa. Reprezentant Hiszpanii wygrał w pięciu setach. Kilka lat później, w 2010 roku, bezpiecznie pokonał Tomasa Berdycha.

Czołową rekordzistką Wimbledonu jest jednak kobieta. Martina Navratilova, reprezentująca Stany Zjednoczone, wyprzedziła wszystkich mężczyzn. Ma dziewięć złotych medali w grze pojedynczej. Zdobyła je w latach 1978-1990.

Navratilova jest również najstarszą mistrzynią w deblu mieszanym. Miała 46 lat, gdy zdobyła tytuł w 2003 roku.

Siedmiokrotne mistrzynie Wimbledonu to Serena Williams i Steffi Graf.

Venus Williams wygrywała w latach 2000, 2001, 2005, 2007 i 2008.

Najmłodszą zwyciężczynią turnieju była Martina Hingis. Była również najmłodszą pierwszą wicemistrzynią w rankingu WTA. Swój pierwszy tytuł Wielkiego Szlema zdobyła w 1996 roku u boku Heleny Sukovej. Martina miała wtedy 15 lat i 282 dni.

W 2023 roku turniej wygrała Marqueta Vondroušová.

Najwięcej tytułów w grze podwójnej posiada Amerykanka Elizabeth Rhyne.

Ważne mecze i momenty

W długiej historii Wimbledonu było wiele kultowych meczów. Widzowie przyjeżdżają na ten turniej z zamiarem przeżycia intensywnych emocji. Tenisiści toczą naprawdę gorące pojedynki.

Sensacją był mecz z 1987 roku, w którym starzejący się Jimmy Connors pokonał młodszego i twardszego Mikaela Pernforsa.

10 najlepszych meczów ostatnich 15 lat

Wynik tego meczu był następujący: 1-6, 1-6, 7-5, 6-4, 6-2.

Różnica wieku między przeciwnikami wynosiła 10 lat. 35-letni Connors będzie w stanie odbić się po przegranej w dwóch setach. Amerykańska legenda tenisa udowodniła, że można wygrać Wimbledon w dojrzałym wieku sportowca.

W 1972 roku turniejowa publiczność przeżyła wiele emocji. W meczu tym zmierzyli się Stan Smith i Ilie Nastase.

Wynik był 4-6, 6-3, 6-3, 4-6, 7-5.

Styl gry Ilie Nestase bardzo przypominał styl gry Novaka Djokovica, choć ten ostatni jeszcze wtedy nie pojawił się na kortach. Nazywano go showmanem i uwielbiał naśladować taktykę swoich przeciwników.

Pierwsze trzy sety tego meczu były ekscytujące, ale dwa ostatnie zasługują na szczególną uwagę. Nestas przegrał w czwartym secie, ale był w stanie wrócić z mocnym serwem w piątym. Ostatecznie zwycięstwo przypadło Smithowi.

W 1980 roku Bjorn Borg zmierzył się z Johnem McEnroe, odnosząc swoje piąte z rzędu zwycięstwo w turnieju.

Wynik meczu: 1-6, 7-5, 6-3, 6-7, 8-6

Borg to sportowiec charakteryzujący się spokojnym i chłodnym usposobieniem. Reprezentant Szwecji zmierzył się z twardym Amerykaninem. Mecz był bardzo dynamiczny. Mecz zakończył się tie-breakiem. 24-letni Borg został pięciokrotnym zwycięzcą Wimbledonu.

Ale najbardziej spektakularny według fanów był mecz z 2008 roku. Rafael Nadal zmierzył się w nim z Rogerem Federerem.

Wynik meczu: 6-4, 6-4, 6-7, 6-7, 6-7, 9-7

Początek meczu został opóźniony o 35 minut z powodu deszczowej pogody. Nadal wygrał dwa pierwsze sety. Kibice byli zaniepokojeni, ponieważ spodziewali się efektownego starcia. Kambek Federera przyszedł w trzecim secie. Ale wtedy znów zaczęło padać. Kiedy mecz został przerwany, wynik wynosił 5:4. Przerwa trwała 80 minut. Roger przetrwał tie-breaka. Następny set należał do niego. Między czwartym a piątym setem nastąpiło kolejne opóźnienie pogodowe.

Na Wimbledonie nie było tie-breaka w ostatnim secie, który zakończył się w 16 gemach. Po kilku break pointach, wielu serwach i efektownych rajdach Hiszpan po raz pierwszy w karierze pokonał Szwajcara.

Ten mecz jest uważany za najlepszy w historii tenisa. Jest to opinia nie tylko fanów tenisa, ale także przedstawicieli mediów i ekspertów.

Uwaga na marginesie Najdłuższy mecz na Wimbledonie trwał 11 godzin i 5 minut.

Na uwagę zasługują również najważniejsze mecze pań na Wimbledonie.

W czołówce rankingu znalazł się mecz Martiny Navratilovej z Chris Evert w 1978 roku. Amerykanka zainaugurowała wówczas serię wielkich zwycięstw.

Fani tenisa wciąż pamiętają mecz z 1970 roku pomiędzy Margaret Court i Billie Jean King. Był to bardzo wyrównany pojedynek. Ostatecznie zwycięstwo przypadło Kort.

W 1995 roku Steffani Graf i Arantha Sánchez-Vicario zaprezentowały na korcie Wimbledonu przyciągające wzrok widowisko. W wyniku tego meczu Graf została sześciokrotną mistrzynią turnieju.

Najbardziej pamiętne mecze Wimbledonu są częścią jego fascynującej historii. Sport jest nie do pomyślenia bez rekordów i ten turniej nie jest wyjątkiem. Najważniejsze wydarzenia z historii Wimbledonu wpłynęły na światową historię sportu.

Wpływ i znaczenie

Wimbledon: najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie

Wpływ Wimbledonu na rozwój tenisa jest ogromny. Nawet ci, którzy nie interesują się tym sportem, słyszeli o tym turnieju. Popularyzuje on tenis na całym świecie i przyciąga nowych fanów.

Społeczne i kulturowe znaczenie Wimbledonu jest nieobliczalne. Aktywnie współgra z innymi turniejami. Jest uważany za najpopularniejszy z serii turniejów Wielkiego Szlema. Międzynarodowe organizacje tenisowe doceniają jego znaczenie, a każdy sportowiec marzy o wzięciu w nim udziału.

Zwycięstwo w Wimbledonie lub znalezienie się w gronie medalistów oznacza uzyskanie statusu gwiazdy sportu. Najstarszy turniej tenisowy na świecie nie straci swojej pozycji. Mecze rozgrywane tam w przyszłości będą równie spektakularne jak te z przeszłości. Światowy tenis i Wimbledon to pojęcia nierozłączne.

СONTACT

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Wimbledon jest jednym z czterech turniejów tenisowych Wielkiego Szlema i jedynym rozgrywanym na trawie. Odbywa się corocznie w Londynie, w Wielkiej Brytanii, od 1877 roku.

Kiedy odbywa się Wimbledon?

Wimbledon tradycyjnie odbywa się w ostatnich tygodniach czerwca i pierwszych tygodniach lipca przez okres dwóch tygodni.

Ile jest kategorii zawodów na Wimbledonie?

Wimbledon ma kilka kategorii zawodów, w tym singli mężczyzn i kobiet, debli mężczyzn i kobiet oraz debli mieszanych. Organizowane są również zawody dla juniorów i zawodników na wózkach inwalidzkich.

Kto zdobył najwięcej tytułów na Wimbledonie?

Roger Federer jest rekordzistą pod względem największej liczby tytułów Wimbledonu w grze pojedynczej mężczyzn, z ośmioma zwycięstwami. Martina Navratilova jest rekordzistką w kategorii singla kobiet, z dziewięcioma tytułami.