Szoboszlai Dominik

által András Nagy

Tartalom
dominik szoboszlai

Szoboszlai Dominik a magyar labdarúgás egyik legkiemelkedőbb képviselője, aki meglehetősen fiatalon profi labdarúgó lett és hihetetlen eredményeket mutat fel. Jelenleg az egyik legígéretesebb és leggyorsabban fejlődő játékos az európai mezőnyben.

Dominik azon játékosok szintjét képviseli, akikért olyan topklubok versenyeznek, mint a “Leipzig” vagy a “Liverpool”. Így, három szezon után, amelyben három országos bajnoki címet és két nemzeti kupát segített klubjának megnyerni, 2021 januárjában Szoboszlai a “Red BullSalzburg német klubpartneréhez, az RB Leipzighez igazolt, és ezzel ő lett a történelem legdrágább magyar labdarúgója.

Gyermekkora és ifjúsága

A magyar labdarúgás leendő sztárja, Szoboszlai Dominik 2000. október 25-én született Székesfehérváron. A labdarúgás szeretete nem véletlenül öröklődött rá, hiszen sportos családban nőtt fel.

A “Liverpool” későbbi labdarúgójának édesapja, Szoboszlai Zsolt a 90-es évek végén magyar klubokban játszott, de igazán figyelemre méltó pályafutása nem alakult ki. 2012-ben szögre akasztotta a futballcipőt, és edzőként saját ifjúsági csapatot alapított.

Ennek köszönhetően Dominik már fiatal korától kezdve hozzáférhetett a professzionális képzéshez és eszközökhöz, amelyek sportbeli fejlődésének alapjává váltak. A legtöbb bulvárlap szerint azonban az apa nem kímélte fiát, minden erejét belé fektette, és maximális teljesítményt követelt tőle.

Dominik olyan családban nőtt fel, ahol a sport szeretete nem csupán édesapja szakmai tevékenysége volt, hanem a mindennapi élet része is. A család aktívan támogatta őt, beleértve a nővérét is, aki a legnagyobb rajongója is egyben. A család támogatása fontos tényező volt későbbi sikereihez.

Dominik a helyi Videoton és az MTK Budapest klubjaiban tette meg első lépéseit a labdarúgásban. Ezekben a csapatokban felbecsülhetetlen tapasztalatokat szerzett és fejlődött. Első edzői fontos szerepet játszottak játékstílusának kialakításában, segítették technikai képességeinek és taktikai gondolkodásának fejlődésében. Az ő irányításuk alatt sajátította el a labdarúgás alapvető elemeit, amelyek szilárd támaszt jelentettek számára a további fejlődéséhez.

A családi támogatás és a profi edzők mentorálásának köszönhetően Szoboszlai Dominiknak sikerült megtalálnia a saját helyét a nagy futball világában, és korunk egyik legígéretesebb játékosává válnia.

szoboszlai dominik családja

Fotó az internetről

Szakmai pályafutásának kezdete

Dominik pályafutását szülővárosában, Székesfehérváron kezdte. Hat és fél éves korában, 2007-ben kezdett el focizni édesapja, Szoboszlai Zsolt, egykori tatabányai labdarúgó irányításával, aki mindig is szenvedélyesen szerette a labdarúgást. A fiatalember először a Videotonban, majd a Főnix Gold FC ifjúsági akadémiáján edződött.

A 2015-16-os szezont az MTK Budapest akadémiáján töltötte, majd kevesebb mint egy évvel később visszatért a Főnix Goldhoz, ahol a 2016-17-es szezonban az U17-es és az U19-es labdarúgó-Európa-bajnoksági csapatban is játszott.

2016 nyarán a fiatalembert az osztrák élvonalbeli “Red BullSalzburg hívta meg, hogy szerződést kössön vele, akik kezdetben a másodosztályú Lieferingben szereplő tartalékcsapatukban számítottak Szoboszlaira.

Eközben a futbalistának sikerült összeegyeztetnie, hogy a Salzburg korosztályos csapatában és az UEFA Ifjúsági Ligában is játsszon.

Szoboszlai Dominik 2017. július 21-én debütált az Erste Ligában a Kapfenberger ellen. Első felnőtt bajnoki mérkőzésén kezdőként kapott lehetőséget, és egy asszisztot adott a 2-1-es győzelemhez, amelyben a 72. Percben az edzője lecserélte. Augusztus 4-én a BW Linz elleni bajnokin megszerezte első vezető gólját is.

Szeptember 22-én pedig gólt szerzett csapata 3-0-s győzelmében a BW Linz ellen. A mérkőzés 18. percében közelről lőtt gólt, ez volt a második találata a szezonban. Ez az erős győzni akarás meghozta számára a sikert és az elismerést, és ezáltal a keresletet a futballklubok körében.

2017. szeptember 27-én, a 2017-2018-as UEFA Ifjúsági Liga szezon nyitófordulójában a címvédő Salzburg ifjúsági csapatának legfiatalabb játékosaként játszott a francia Bourdeaux ellen 1-0-ra megnyert mérkőzésen. Két nappal később a 91. percben megszerezte csapata egyetlen gólját a bajnokságban az SV Ried elleni 6-1-es vereség alkalmával.

2018 májusa újabb jelentős eseményeket hozott a fiatal labdarúgó számára - először játszik a bajnokságban a Salzburg színeiben, szeptemberben pedig megszerezte első győztes gólját az Osztrák Kupában.

A következő szezonban állandó kerettagja lett a csapatnak, amely a Bajnokok Ligája csoportkörébe is bejutott. A 2019-2020-as szezon végén az osztrák Bundesliga legjobb játékosának választották.

A magyar U17-es válogatottal kijutott a 2017-es korosztályos Európa-bajnokságra, ahol Magyarország csapata a 6. helyen végzett. A korosztályos válogatottban 2019. március 21-én Szlovákia ellen debütált, és szeptemberben, szintén Szlovákia ellen szerezte első gólját a nemzeti válogatottban.

A “Red Bull” Salzburgnál Szoboszlai az egyik kulcsfigurává vált, gólokat és asszisztokat szerzett, aminek köszönhetően Európa egyik legígéretesebb középpályása lett.

Szoboszlai Dominik - A szezon játékosa | Best of Gólok és asszisztok 2019/20

Karriere az európai klubokban

Miután labdarúgóként ilyen fényesen megmutatta magát, Szoboszlai Dominik igazán keresett játékossá nőtte ki magát. Nem meglepő, hogy sikerült felhívnia magára a német “RB Leipzig” figyelmét, ahol folytatta a magas szintű játékát.

2020. december 17-én a német élvonalbeli “RB Leipzig” bejelentette, hogy szerződést kötött a magyar középpályással. A Leipzig 20 millió eurót fizetett érte a Salzburgnak, ezzel Szoboszlai Dominik a sportág történetének legdrágább magyar labdarúgója lett.

A labdarúgó 2021. augusztus 7-én, az új szezon első mérkőzésén debütált Leipzig, a Sanderhausen elleni Német Kupa-mérkőzésen a 78. percben csereként lépett pályára, és három perccel később megszerezte első gólját a csapatban. A Leipzig 4-0-s győzelemmel jutott tovább a következő fordulóba.

Dominik sikeres statisztikája azzal folytatódik, hogy a 2021-2022-es szezon első fordulójában debütált a Bundesligában; a “Mainz 05” klub elleni 1-0-s idegenbeli vereség 64. percében csereként lépett pályára.

A következő héten, a bajnokság második fordulójában, a Stuttgart elleni mérkőzésen először volt a kezdőcsapat tagja a bajnokságban, amely során két gólt szerzett. A 38. percben egy távoli, majd a második félidőben az 52. percben egy szabadrúgásból szerzett találattal járult hozzá a 4-0-s hazai győzelemhez.

Ezzel a kettős találattal ő lett a tizedik magyar labdarúgó, aki egy mérkőzésen két gólt szerzett a német élvonalbeli ligában. Dominik így ismét a sportág csúcsára jutott.

A Bundesliga.com a forduló legjobbjának választotta. Augusztusban az első három Bundesliga-mérkőzésén két gólt szerzett, és teljesítményéért a liga honlapján a hónap újoncának választották.

• A bajnokság 5. fordulójában a Köln elleni idegenbeli mérkőzésen (1-1) asszisztot adott.
  • A 7. fordulóban a VfL Bochum csapata ellen 3-0-ra megnyert bajnoki mérkőzés 69. percében csereként állt be, egy perccel később pedig asszisztot adott André Silvának.
  • A bajnokság 9. fordulójában a Greuther Fürth ellen a 64. percben csereként lépett pályára, egy perccel később gólt szerzett, majd asszisztált Novoa Ramos 88. percben szerzett góljához.
  • A mérkőzést a Leipzig 4-1-re nyerte meg.  Három nappal később, a Német Kupában a negyedosztályú Babelsberg ellen Szoboszlaiő szerezte a győztes gólt, csapata pedig a sorozatban a legjobb 16 közé jutott.
  • November 3-án, a Bajnokok Ligája csoportkörének 4. fordulójában csereként állt be a Paris Saint-Germain elleni 2-2-es hazai mérkőzésen, és a 92. percben büntetőből sikerült kiegyenlítenie csapata eredményét.  November elején ebben a szezonban másodszor is a Bundesliga hónap újoncának választották.

Az új csúcsok iránti vágyakozás új lehetőségeket teremtett Dominik számára, amikor meghívást kapott egy új klubba. Ezúttal a Liverpooltól érkezett az ajánlat, amelyben Szoboszlai Dominik jelenleg is játszik.

2023. július 2-án jelentették be Szoboszlai átigazolását – a magyar játékos beleegyezett abba, hogy 2028-ig szóló szerződést írjon alá.

A klub számára Dominik megszerzése 70 millió euróba került, és ezzel a Liverpool történetének harmadik legdrágább játékosa lett. Dominiknak ráadásul saját rekordját is sikerült megdöntenie: ő lett minden idők legdrágább magyar játékosa. A focista megkapta a nyolcas számú mezt, amelyet egykor Steven Gerrard viselt.

Neki sikerült itt jó eredményeket felmutatnia – például megnyerte az angol Ligakupát és sikeres meccseket játszott a Premier League-ben. Biztosak vagyunk benne, hogy a szerződésének lejártáig még több sikert fog elérni!

szoboszlai dominik 2023

A magyar válogatott játékosa

Dominik akkor is a legjobb formáját hozta, amikor a válogatottban játszott, hiszen a futballkarrierje éppen ott bontakozott ki.

2016-ban meghívást kapott az U17-es válogatottba, így megkezdte a felkészülést az őszi Európa-bajnoki selejtezőtornára. Tizenöt évesen, az U17-es válogatott csapatkapitányaként, majd néhány héttel a tizenhatodik születésnapja után az U19-es csapatban, az Európa-bajnoki selejtezők első fordulójában mindkét csapatban meghatározó szerepet játszott, hiszen mindkét selejtezőn gólt szerzett.

2017-ben Szoboszlai Dominik meghívást kapott Bernd Storck szövetségi kapitánytól, hogy csatlakozzon a válogatott alapcsapatához, amely akkoriban az Oroszország és Andorra elleni június 5-i és 9-i mérkőzésekre készült.

Dominik több kulcsfontosságú mérkőzést játszott a válogatottban:

• Az Oroszország és Andorra elleni találkozók;
  • A 2020-as Európa-bajnokság selejtezőmérkőzése, amelyen Szoboszlai debütáló gólt szerzett a válogatottban;
  • A 2020-2021-es UEFA Nemzetek Ligája első fordulójában a magyar válogatott az ő szabadrúgásgóljának köszönhetően győzte le hazai pályán a török csapatot;
  • Az Európa-bajnokság rájátszása, ahol Dominik a híres szabadrúgásgóljával győzelmet szerzett a magyaroknak Izland ellen. Ez a gól vezette ki a magyar válogatottat az Euro 2020-ra.

Minél több lehetőséget kapott Dominik, annál inkább fejlődött irányítóként. Úgy tűnik, édesapja kemény neveltetése és fegyelme nyomot hagyott a leendő bajnokon, és a sportolimposz csúcsára juttatta. Az olyan fiatal és ígéretes játékosok, mint Szoboszlai Dominik, a magyar labdarúgás fejlődésének gerincét jelentik.

szoboszlai dominik jelenlegi csapatok

Magánélete

Természetesen egy olyan vonzó és ígéretes fiatalember, mint Dominik, nem maradhatott női figyelem nélkül. Ő azonban már megtalálta az élettársát, és nagyon boldogok együtt.

Sokáig kapcsolatban volt Gécsek Fannival, de 2023-ban a pár bejelentette válását. Most mindkét fiatalembernek új partnere van: Fanni egy ígéretes üzletember mellett találta meg a boldogságot, Szoboszlai Dominik barátnője pedig mostantól Buzsik Borka.

Az Instagramon influencerként ismert. Borka Buzsiknak már több mint 32 000 követője jelent meg az Instagramon. A Liverpool labdarúgójának pedig 2,5 millió rajongója van az Instagramon, ami valószínűleg a követők beáramlását eredményezte Borka oldalán.

A pár most a nyaralásukról készült aranyos fotókkal örvendezteti meg rajongóit, amelyek megmutatják érzelmeik mélységét. Találkozásukról nincsenek információk, hiszen sokáig titokban tartották kapcsolatukat.

Az is köztudott, hogy Dominik nem közömbös a jótékonykodás iránt, konkrétan a Cseppkő Gyermekotthonnak adományozott, 2023-ban pedig egy pólót ajándékozott egy alapítványnak, amely a 2022-ben elhunyt egykori Maglód-játékos, Poncok Csaba családjának gyűjtött anyagi támogatást.

Dominik a magyar mellett folyékonyan beszél angolul és németül is.

szoboszlai dominik barátnője

Szoboszlai Dominik és Borka Buzsiknak

Pénzügyi sikerei és tulajdona

Mint már említettük, Szoboszlai Dominik lett a legdrágább magyar labdarúgó. Mennyit keres a futballsztár? Köztudott, hogy az RB Leipzignél Szoboszlai Dominik fizetése évi 4,2 millió dollár volt, Liverpoolban pedig a bérszámfejtés szerint heti 120 ezer font.

Természetesen egy ilyen tisztességes fizetés mellett egy focista sok mindent engedhet meg magának. Dominiknak a szüleinek a háza áll rendelkezésére. A bulvársajtó arról is ír, hogy Szoboszlai Dominiknak Angliában is van háza, de részletes információk nincsenek – valószínűleg biztonsági okokból. Olyan pletykák is keringtek, hogy a focista ebben a kényelmes fészekben akar letelepedni volt barátnőjével, Gécsek Fannival. De lehet, hogy Buzsik Borka kiigazította Dominik életét, és a párnak most új lakhatási tervei vannak – de valószínűleg szigorúan titokban tartják őket.

A focista nem is olyan régen még egy Mercedes AMG G 63-at vezetett, de a paparazzók egy vadonatúj járművet kaptak lencsevégre. Most Szoboszlai egy elit piros Range Rover Sport autót birtokol. Az autó ára 37 millió forintról indul, de az 510 lóerős változat alapára már 58,6 millió forint.

A tisztánlátás érdekében javasoljuk, hogy hasonlítsuk össze más híres labdarúgók jövedelmi helyzetét is, akik kb. Ugyanolyan pályafutási szinten vannak, mint Szoboszlai Dominik.